Regiony: Severovýchod

Bahia Maranhao Sergipe Piaui Alagoas Ceara Rio Grande do Norte Pernambuco Paraiba

Státy

Alagoas, Bahía, Ceará, Maranhao, Paraíba, Pernambuco, Piauí, Rio Grande do Norte, Sergipe

Poloha

Severovýchodní oblast má rozlohu 1 561 177 km2, což představuje asi 18% celkové plochy Brazílie. Zahrnuje všechny státy sahající na pobřeží Atlantického oceánu od státu Maranhao až po stát Bahía.

Obyvatelstvo

V této oblasti žije asi 48 milionů obyvatel. Jedná se tedy o oblast s vysokou koncentrací obyvatelstva, a to zejména v pobřežní části. Nejvíce zde žije obyvatel bílé pleti, asi 46%, dále míšenci, kterých je zde okolo 42% a asi 12% obyvatel černé pleti.

Podnebí a hospodářství

Většina území severovýchodu Brazílie leží v tzv. mnohoúhelníku sucha. Celá oblast je rozdělena do 4 částí, a to právě v závislosti na podnebí, které určuje i hospodářství. Zóna da Mata (zóna lesů) - zaujímá úrodné pobřežní pásmo v šířce asi 200km do vnitrozemí. Původní atlantické pralesy však byly téměř vykáceny a změněny na plantáže pro pěstování cukrové třtiny. Všechny důležitá města severovýchodního regionu se nachází v této zóně. Hospodářství je založeno na produkci cukru a kakaa a na naftařském průmyslu. Zóna Agreste - jedná se o přechodný pás mezi úrodnou zónou Mata a suchou zónou Sertao. Obyvatelé této zóny žijí převážně z drobného zemědělství (zelenina, ovoce, káva, bavlna) a chovu dobytka. Zóna Sertao - je charakterizována suchým a teplým podnebím. Sucha zde trvají někdy i mnoho roků. Hlavní centra této zóny se nachází pouze podél řeky Sao Francisco, která poskytuje zavlažování. Hospodářství je založeno převážně na chovu dobytka, pěstování bavlny a palmy carnaubeira poskytující mnohostranné využití. Zóna Střední sever - zaujímá území státu Maranhao a západní část státu Piauí a tvoří přechodnou zónu mezi suchou sertao a tropickou oblastí povodí Amazonky. Převládá zde rovníkové tropické podnebí. Hospodářství je založeno zejména na pěstování kokosových palem a palem babacu poskytujících ořechy a olej, který se využívá v potravinářském i kosmetickém průmyslu.

Zajímavosti

Severovýchodní region je pro turisty jedním z nejúžasnějších ze všech brazilských regionů. Nádherný pás atlantského pobřeží dlouhý více než 2000 km s jedinečnýmí plážemi od Paraíby až po Bahíu nabízí návštěvníkům opravdový tropický ráj věčně zelených palmových lesů, bílých pláží a průzračné modrého moře. Tento region si také dodnes zachoval také svůj folklor a tradice, které sem přinesli jak Portugalci a Holanďané, tak zejména afričtí černoši. Nejkrásnější ukázky je možno najít ve státě Bahía, který byl první kolonizován a byl po několik staletí centrem Brazílie.

Turistické atrakce

Fortaleza, Natal, Joao Pessoa, Recife, Olinda, Maceió, Salvador