Regiony: Sever

Rondonia Acre Amazonas Roraima Para Tocantins Amapa

Státy

Acre, Amazonas, Amapá, Pará, Rondonie, Roraima, Tocantins

Poloha

Oblast brazilského severu zahrnuje řídce obydlená tropická území v povodí Amazonky. Má plochu 3 869 677 km2, což je 42,7% celkové plochy Brazílie.

Obyvatelstvo

V této oblasti žije asi 13 milionů obyvatel. Převažují indiánští míšenci, kteří představují okolo 60% obyvatel. Obyvatel bílé pleti je zde okolo 35% a obyvatel černé pleti asi 5%.

Podnebí

Tato oblast je charakterizována tropickým podnebím, převládá horké a vlhké klima a teplota se pohybuje mezi 26 a 30 stupni C. Vlhkost kolísá okolo 80%.

Hospodářství

V oblasti sever je rozvinut zejména těžební a dřevařský průmysl. Typickými produkty jsou kaučuk, tropická dřeva, plody palmy olejné, para ořechy, pryskyřice, pepř, ryby a kůže. Celý brazilský sever má značné, převážně netknuté nerostné bohatství. Těží se zde zejména mangan, železo, bauxit a kámen. V oblasti stále převládá říční doprava, i když v poslední době bylo vybudováno mnoho silnic.

Zajímavosti

Tento region udivuje krásou a silou přírody. Pralesy a řeky určují způsob života jak zvířat a rostlin, tak i člověka. Exotičtí ptáci a další zvířata nabízí nenapodobitelnou přehlídku barev a zvuků. Řada oblastí je naprosto nedotčených člověkem a pobyt v povodí Amazonky představuje opravdový návrat do přírody se všemi jeho krásami i nástrahami.

Turistické atrakce

Manaus, Belém, Porto Velho, Rio Branco, Boa Vista, Macapá