Informace před cestou

Víza

Od 3.10.2005 nepotřebují občané České republiky víza pro turistické a služební cesty do Brazílie nepřesahující délku pobytu 90 dní. Pro návštěvu Brazílie je nyní vyžadován jen platný pas ČR, jehož platnost trvá alespoň 6 měsíců po datu návratu z Brazílie.
Požadavky na víza pro občany ČR pro návštěvy přesahující 90 dní nebo pro občany jiných zemí s trvalým pobytem v ČR vyřizuje i nadále konzulární oddělení velvyslanectví Brazilské federativní republiky v Praze. Velvyslanectví se nachází na Panské 5. Telefon 224 321 910. Víza se vyřizují každý pracovní den od 09.30 do 13.30 hod. a jejich vyřízení trvá 5 pracovních dnů.

Očkování

Pro občany evropských zemí neplatí při návštěvě Brazílie povinnost předkládat doklad o očkování. Při návštěvě tropických oblastí v povodí Amazonky a ve vnitrozemí se však doporučuje provést očkování proti žluté zimnici (1 injekce je na 10 roků a je žádoucí podstoupit toto očkování zejména při návštěvě států Acre, Amapá, Amazonas, Distrito Federal, Goiás, Maranhao, Mato Grosso, Mato Groso do Sul, Minas Gerais, Pará, Rondonia, Roraima, Tocantins a vnitrozemí státu Bahia). Při pobytech mimo civilizované oblasti je vhodné i očkování proti hepatitidě typu A a B a proti tyfu. Je dobré si před cestou zkontrolovat i platnost očkování proti tetanu. Při návštěvě některých latinoamerických zemí je od cestujících z Brazílie požadováno očkování proti žluté zimnici, proto v případě návštěvy více zemí doporučujeme toto očkování podstoupit i mít s sebou mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o tomto očkování. Rovněž při příjezdu do Brazílie z Bolívie, Columbie, Ecuadoru, Francouzské Guayany, Peru či Venezuely může být vyžadovánm doklad o očkování proti žluté zimnici. Před cestou do tropických vnitrozemských částí Brazílie je doporučeno i užívání antimalarik. Jedná se zejména o návštěvu států Acre, Amapá, Amazonas, Pará, Rondonia, Roraima, Tocantins, západní Maranhao a severní Mato Grosso. Tabletky se užívají již několik týdnů před odjezdem a o jejich užívání je vhodné se poradit s lékařem.

Celní předpisy

V Brazílii nejsou žádná omezení týkající se vývozu a dovozu peněz. Převážená částka by však neměla přesahovat 10.000 USD. Při dovozu zboží do země by měly být přihlášeny k proclení přeměty v hodnotě vyšší než 10.000 USD. Velmi přísné předpisy jsou pro dovoz a vývoz zvířat a rostlin. V případě dovozu zvířat je nutno nechat zvíře ihned prohlédnout u veterináře. Velmi tvrdě jsou trestány ilegální vývozy zvířat a rostlin, a to odnětím svobody v délce několika roků.

CK zajišťující zájezdy do Brazílie

Zájezdy do Brazílie nabízí několik cestovních kanceláří v ČR ( EMMA, Čedok, ESO, Amerika tours, Marco Polo Int., Snail atd). Při výběru je však nutno posoudit, zda daná cestovní kancelář pouze zprostředkovává prodej zájezdu a nabídne Vám jen základní program nebo zda se jedná o cestovní kancelář, která sama vytváří produkty zájezdů do Brazílie a disponuje i širšími znalostmi a nabídkami. Velmi časté jsou totiž zájezdy připravované na míru individuálním požadavkům zákazníka a tento typ zájezdů již vyžaduje od cestovní kanceláře dostatek zkušeností s danou destinací. Široký produkt zájezdů kombinovaný s nabídkou zájezdů dle individuálních požadavků nabízí především cestovní kancelář EMMA (www.emma.cz). Tato kancelář má již deset roků zkušeností s organizací zájezdů do Brazílie, spolupracuje s brazilskými partnery, kteří mají česky mluvící průvodce (v Rio de Janeiru) a zajišťuje zájezdy na individuální bázi, to znamená že nejste nuceni čekat na naplnění zájezdu určitým minimálním počtem účastníků a máte zaručeno, že Vám bude poskytnut veškerý servis, i když budete cestovat třeba sami.

Doprava do Brazílie

Letecké spojení z Evropy do Brazílie zajišťuje většina velkých evropských leteckých společností jako Air France, British Airways, KLM, TAP, Alitalia, Iberia či Lufthansa. Z Prahy nejsou žádné přímé lety do Brazílie a vždy je nutno cestovat s přestupem na některém z evropských letišť. Nejvyhledávanějším leteckým dopravcem pro lety do Brazílie však je v současné době portugalská letecká společnost TAP Portugal, která jako jediná zajišťuje nejen lety do Ria a Sao Paula, ale i do Natalu, Recife, Salvadoru a od července 2007 i do hlavního města Brasília. Pokud budete cestovat letecky i v Brazílii, je nejvýhodnější využití možnosti levných Brazil Air Pass, které jsou vystavovány v návaznosti na mezinárodní let z Evropy. V poslední době rozšiřuje své aktivity v Evropě i další brazilská letecká společnost TAM, která také nabízí odlety z Prahy nebo Vídně přes Paříž, Londýn nebo Miláno a návazně také výhodné přelety po Brazílii.