Státy: Bahia

Stát Bahia je historicky nejstarším státem Brazílie s významnými vazbami na africké dědictví spojené s životem milionů černošských otroků dovezených v 17. a 18. století. Název Bahia znamená záliv a toto jméno dal zemi její objevitel Amerigo Vespucci, který sem připlul 1. listopadu roku 1501, v Den všech svatých, a zakotvil právě v jednom z největších zálivů, který podle tohoto dne pojmenoval Bahia de Todos Santos (Záliv všech svatých). Rozloha státu je 561 269 km2. Bahia má největší podíl obyvatel černé pleti z celé Brazílie - 20%. Podíl obyvatel bílé pleti je pouze 30%. Hlavní město státu Salvador bylo od roku 1549 do roku 1763 prvním hlavním městem Brazílie. Největší rozkvět země probíhal v koloniálním období od poloviny 16. století do poloviny 18.století. Bahia byla nejbohatší zemí Brazílie díky produkci cukrové třtiny, tabáku, výrobě cukru a později i těžbě zlata. Již od založení města Salvador byli přiváženi otroci z Afriky a postupně zde tvořili obyvatelé černé pleti až polovinu veškeré populace. Tak jako nikde jinde v Novém světě se jim zde podařilo zachovat vlastní tradice, rituály i náboženství a dnes je Salvador nazýván Africkou duší Brazílie.

Klima Bahie je převážně tropické. Teplota se pohybuje kolem 25 stupňů C. Pobřežní část je úrodná s dostatečným množstvím srážek (téměř 2000 mm ročně). Více než polovina území státu však patří k tzv. mnohoúhelníku sucha, kde bývají velmi dlouhá období sucha a mírné klima. Nejdůležitější řekou je Sao Francisco, která společně s jezerem Lago do Varedao (dlouhé 20km a široké 6km) představuje významný energetický potenciál země. Východně od řeky Sao Francisco leží náhorní rovina Chapada Diamantina vyhlášená národním parkem. Jižně od Salvadoru se nachází na pobřeží krásné, nekonečné, teplé pláže. Oproti tomu pláže v severní části státu jsou často větrné. Výběr pláží je velmi obtížný a nejčastěji směřují návštěvníci do oblastí okolo Salvadoru (Praia do Forte) nebo okolo střediska Porto Seguro. Pro hospodářství státu Bahía je stále velmi významné zemědělství. Nejdůležitějším produktem je kakao. Dále se pěstuje cukrová třtina, maniok, bavlna, tabák, ovoce a ořechy. Bahia je známá také významnou těžbou ropy a některých rud. Průmyslová výroba má největší podíl v petrochemickém, hutním, textilním, strojírenském a potravinářském průmyslu.

Zajímavosti:

Salvador
Cachoeira
Praia do Forte
Porto Seguro
Abrolhos
Chapada Diamantina


 
 
Poloha
Povrch
Státní zřízení
Jazyk
Státní vlajka
Obyvatelstvo
Hospodářství
Náboženství
Podnebí
Časové zóny
Kultura
Jídlo a pití
Peníze
Historie
Sever
Severovýchod
Jihovýchod
Jih
Středozápad
Rio de Janeiro
Vodopády Iguacu
Amazonie
Buzios
Angra dos Reis
Belo Horizonte
Ouro Preto
Congonhas do Campo
Salvador de Bahía
Porto Seguro
Recife
Porto de Galinhas
Fortaleza
Natal
Sao Paulo
Brasília
Pantanal
Národní parky Brazílie
Zájezdy do Brazílie
Rio de Janeiro
Vodopády Iguacu
Amazonie
Pernambuco
Buzios
Costa Verde
Bahia
Minais Gerais
Rio Grande do Norte
Ceará
Sao Paolo
Brasília
Pantanal
Národní parky
Okruhy Brazílií
Zájezdy na míru
Víza
Očkování
Celní předpisy
Cestovky
Doprava do Brazílie
Zastupitelské úřady
Státní svátky
Letecká doprava
Autobusová doprava
Taxislužba
Dopravní předpisy
Osobní bezpečnost
Důlezitá telefonní čísla
Nemoci
Jídlo
Nápoje
Ceny jídel a potravin
Amazonka - Amazon Village
Amazonie - Novotel Manaus
Bahia - Porto Seguro Praia
Bahia - Eco resort Praia do Forte
Bahia - Sol Bahia Atlantico
Bahia - Bahia Othon Palace
Bahia - Pousada Farol do Morro
Buzios - Vila Boa Vida
Buzios - Pousada Mandragora
Costa verde - Hotel Portobello
Costa verde - Hotel Blue Tree Park
Iguacu - Continental Inn
Iguacu - Tropical das Cataratas
Iguacu - Carima
Pernambuco - Pontal de Ocapora
Pernambuco - Resort Praia dos Carneiros
Pernambuco - Recife Lucsim Palace
Rio de Janeiro - Atlantico Copacabana
Rio de Janeiro - Oceano Copacabana
Rio de Janeiro - Orla Copacabana
Rio de Janeiro - Rio Atlantica
Pantanal - Araras Eco Lodge

Emma Agency spol. s r.o., Cestovní kancelář Brno, Kozí 10  •  tel.: +420 542 214 343, fax: +420 542 214 914  •  brasil@emma.cz
V současné době nabízíme pobytové zájezdy do téměř všech středomořských oblastí - Španělsko (včetně ostrova Mallorca), Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Kypr, Turecko, poznávací zájezdy po celé Evropě i exotické zájezdy do Brazílie, Argentiny i do Peru.