Regiony: Jih

Rio Grande do Sul Santa Catarina Paraná

Státy

Paraná, Santa Catarina, Rio Grande do Sul

Poloha

Jižní oblast má rozlohu 577 214 km2 a zaujímá asi 7% celkové plochy Brazílie. V této oblasti se nachází tři nejjižnější brazilské státy. Povrch je tvořen převážně náhorními rovinami - Atlantická náhorní rovina na pobřeží je granitového původu a Jižní náhorní rovina ve vnitrozemí je čedičového původu s úrodnou červenou půdou nazývanou terra roxa. Jižní vnitrozemí státu Rio Grande do Sul pokrývají travnaté planiny nazývané pampy. Na většině území však převládají lesy, které přechází od typických atlantických lesů a lesů araucárií na pobřeží až k borovým lesům na Jižní náhorní rovině. Tato krajina velice připomíná jižní Evropu.

Obyvatelstvo

V této oblasti žije asi 25 milionů obyvatel, což představuje necelých 15% celkové populace Brazílie. Převažují obyvatelé bílé pleti, kterých je asi 90%, 4% jsou černé pleti, 5% míšenců a necelé 1% obyvatel žluté pleti. Většina obyvatel této oblasti jsou přistěhovalci z Německa, Itálie, Švýcarska i z východní Evropy, kteří se zde usazovali koncem 19. a počátkem 20.století, a jejichž vliv je viditelný dodnes ve zdejší architektuře, kultuře, zvycích i kuchyni.

Podnebí

S výjimkou severu státu Paraná je zde mírné subtropické klima, i když na pobřeží jsou léta horká a vlhká. Na Jižní náhorní rovině v zimním období i sněží.

Hospodářství

Jih Brazílie byl vždy převážně zemědělský a přistěhovalci zde zakládali usedlosti, kde pěstovali obiloviny, víno, brambory, kávu i rýži. Na savanách se usazovali majitelé velkých pozemků, kteří se věnovali chovu dobytka. V posledních 40 letech došlo k velkému rozvoji hospodářství. Na pampách bylo založeno množství polí, kde se pěstují sojové boby. Průmyslový růst podpořila zejména levná elektřina z největší hydroelektrárny na světě Itaipu vystavěné na hranicích mezi Brazílií a Paraguayí. Díky pokrokovému sociálnímu i vzdělávacímu procesu se jižní oblast vypracovala na druhou nejrozvinutější část Brazílie.

Zajímavosti

Hlavní atrakcí přitahující každoročně miliony návštěvníků z celého světa je jeden z divů přírody, vodopády Iguacu. Jejich obrovská rozloha, množství vody i úžasné zasazení do nedotčené přírody poskytují jedinečný zážitek, který je po návštěvě Rio de Janeira asi druhým v pořadí, který nesmí návštěvníci Brazílie opomenout. Vodopády se nachází v jihozápadním cípu státu Paraná na hranicích mezi Brazílií a Argentinou.

Turistické atrakce

Curitiba, Foz do Iguacu