Regiony: Jihovýchod

Sao Paolo Minas Gerais Espirito Santo Rio de Janeiro

Státy

Espírito Santo, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Sao Paulo

Poloha

Jihovýchodní oblast má rozlohu 927 286 km2 a zaujímá asi 11% celkové plochy Brazílie. Je tvořen čtyřmi státy, které patří k nejrozvinutějším v Brazílii a kde se nachází i největší centra Sao Paulo a Rio de Janeiro. V této oblasti se nachází nejhornatější část Brazílie s pohořími Serras da Mantiqueira, do Mar a do Espinhaco. V těchto horských oblastech také pramení velké řeky Paraná a Sao Francisco.

Obyvatelstvo

V této oblasti žije asi 73 milionů obyvatel, což je okolo 44% celé populace Brazílie. 64% obyvatel je bílé pleti, 12% černé pleti a 22% míšenců. Přibližně 90% těchto obyvatel žije právě ve velkých městech.

Podnebí

V jihovýchodní oblasti převažuje vlhké až horké podnebí, které směrem na jih přechází v mírné klima.

Hospodářství

Brazilský jihovýchod je hospodářsky nejsilnější oblastí Brazílie představující asi 60% celkového průmyslu Brazílie. Většina průmyslu je soustředěna do tří největších měst, Sao Paula, Rio de Janeira a Belo Horizonte. Jedná se zejména o strojní průmysl, loděnice, železárny, textilní, potravinářský, petrochemický a obuvnický průmysl. Oblast je významná i svou zemědělskou produkcí kávy, cukrové třtiny, kukuřice, rýže, obilovin i velkého množství ovoce jako banánů, melounů, ananasu, fíků atd. Významné je i bohatství této oblasti na nerosty.

Zajímavosti

Jihovýchod je hlavní vstupní branou do Brazílie a jeho největší turistickou atrakcí je samozřejmě Rio de Janeiro se světoznámými plážemi. Nelze však opomenout ani velké kosmopolitní Sao Paulo a historická centra u Belo Horizonte jako Ouro Preto či Congonhas s jedinečným architektonickým bohatstvím.

Turistické atrakce

Vitória, Belo Horizonte, Ouro Preto, Congonhas, Rio de Janeiro, Buzios, Sao Paulo